Gdzie założyć konto osobiste, czyli jak banki kuszą ofertami

Zastanawiałem się niedawno, dlaczego banki tak zaciekle walczą o klienta. W telewizji poza reklamami sieci telefonii komórkowej zdecydowanie najwięcej reklam dotyczy banków. Kuszą, namawiają na różne sposoby: a to darmowym zakładaniem, prowadzeniem rachunku, darmowymi wypłatami z bankomatów w Polsce, a nawet na całym świecie…

Dają wysokie (w porównaniu z konkurencją) zyski, chociaż wiadomo, że traktowanie oprocentowania ROR-u w kategorii zarabiania tak naprawdę nie ma sensu, bo czy 3-4% w skali roku cokolwiek zmienia w odczuwalny sposób w tej części mojego budżetu, która akurat przez kawałek miesiąca leży na koncie, jeśli pieniądz na tym rachunku z definicji rotuje bardzo szybko? Oczywiście, że nie.

Myślę, że chodzi o coś innego. Zanim jednak opiszę, jaka jest moja teoria na ten temat, przyjrzyjmy się najpierw samym reklamom i wartościom dodanym, jakie proponuje kilku najmocniejszych obecnie graczy rynku bankowego w Polsce.

mBank

To jeden z najstarszych u nas banków proponujących transakcje przez Internet. Założona przez BRE Bank instytucja, pierwotnie była przeznaczona dla osób, które 100% transakcji chcą przeprowadzać on-line. Od listopada 2013 wskutek zmian organizacyjnych w BRE tym brandem objęto całość usług dla klienta indywidualnego realizowanych przez ten bank. Dzięki temu instytucja zyskała sieć tradycyjnych placówek (dawniej MultiBank). Co ciekawe mBank reklamuje się dzisiaj nie tylko, jako prekursor bankowości internetowej, ale idzie o krok dalej nazywając się IKONĄ MOBILNOŚCI. Ta, bardzo zgrabnie prowadzona, kampania wokół brandu wskazuje na coś jeszcze. Reklama mówi jednocześnie: „możesz nam zaufać, jesteśmy na rynku od dawna”

Pakiet korzyści przypisanych do eKonta mobilnego jest dość szeroki. Pośród najważniejszych wymienię:

 • 0 zł za otwarcie rachunku i za jego prowadzenie
 • 0 zł za kartę debetową (jak zapewnia bank) bez dodatkowych warunków
 • 0 zł za wypłaty z sieci ponad 5000 bankomatów w Polsce (BZ WBK, eCard, Planet cash4you, Euronet)
 • 4% oprocentowanie w skali roku

Ponadto bank dostarcza aplikację mobilną pozwalającą w wygodny sposób zarządzać własnymi zasobami, między innymi: zlecać przelewy, sprawdzić stan konta bez logowania itp.

GET IN ONLINE

Bodaj najszersza obecnie oferta produktowa pośród osób zainteresowanych dodatkowymi korzyściami z posiadania konta online w Polsce. GET IN proponuje dla swoich klientów konta z nagrodami jak darmowy tablet. Dla osób prowadzących aktywny tryb życia bank proponuje konto Fitness, gdzie na atrakcyjnych warunkach można korzystać z multikarnetu sportowego. Ciekawie wygląda także oferta dla oszczędnych, których bank wynagradza finansowo w ramach Konta Skarbonkowego, a także dla tych, którzy poszukują opcji oszczędzania na codziennych zakupach (bank zapewnia nawet 10% zwrotu za takie zakupy). Aby uzupełnić wachlarz szerokich możliwości proponowanych w ramach ROR-ów, jakie znajdziemy w GET IN Banku powinienem także wspomnieć o koncie z limitem kredytowym. Tu bank proponuje darmowy limit kredytowy w wysokości 1000 zł.

Pod względem wszechstronności wydaje się, że GET IN stara się trafiać do wszystkich młodych i starszych. Dodatkowym atutem jest w tym wypadku współczesna aplikacja mobilna dostarczana przez GET IN do zarządzania własnymi zasobami. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Millenium 360

Ten produkt od niedawna jest bardzo intensywnie reklamowanym w telewizji i w Internecie rozwiązaniem. Co go wyróżnia? Przyjrzyjmy się najpierw liście korzyści, jakie można zdobyć zakładając ten rachunek:

 • 0 zł za założenie i prowadzenie rachunku
 • 0 zł za kartę do konta
 • 0 zł za zlecenia stałe

Na tym etapie oferta przypomina wiele innych jakie można znaleźć w sieci, ale od tego momentu lista nieco się zmienia:

 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów za granicą
 • 0 zł za krajowe przelewy w złotówkach (przez Internet i mobilnie)
 • 0 zł za przelewy na e-mail lub telefon
 • Pomoc domowa w razie awarii – interwencja szklarza, hydraulika, naprawa sprzętu AGD/RTV/PC
 • Bezpłatna pomoc medyczna włącznie z wizytami domowymi lekarza lub pielęgniarki
 • Pomoc IT – naprawa tabletu, smartfona, zakupu urządzenia w razie kradzieży

Z tych dodatkowych bezpłatnych usług można skorzystać jak zapewnia bank do 7 razy w roku. Ponadto bank oferuje krótkoterminowy darmowy limit kredytowy, dzięki czemu jeżeli potrzebuję sfinansować zakupy mogę wziąć dodatkowe środki bez odsetek pod warunkiem spłacenia limitu w ciągu 7 dni. To dobre dla kogoś, komu pojawiają się dodatkowe płatności bezpośrednio przed wypłatą.

Muszę przyznać, że widząc reklamę millenium po raz pierwszy, miałem wrażenie, że gdzieś już to wszystko słyszałem… Owszem, podobny pakiet korzyści można znaleźć u dostawców energii elektrycznej. Podobny, bo dotyczący ubezpieczenia oraz pakietu darmowej pomocy, ale już bez korzyści finansowych, jakie oferuje Millenium 360.

ING – Konto z Lwem Direct

Marek Kondrat, którego oglądamy obecnie głównie w reklamach ING puentuje w odniesieniu do pożyczek, które oferuje ta potężna grupa finansowa: „albo snujemy, albo realizujemy”… Inne reklamy związane z usługami propowanymi przez ING Bank śląski jakie pamiętamy dotyczą ich bardzo zgrabnie działającej aplikacji mobilnej z głosem Romy gąsiorowskiej w tle:

Obecnie ING Bank Śląski proponuje także bardzo ciekawie wyglądające warunki dla kont bankowych:

 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • 0 zł za przelewy krajowe (za wyjątkiem SORBNET i Express ELIXIR)
 • Bezpłatną obsługę karty płatniczej (o ile w miesiącu wykonam co najmniej 200 zł płatności taką kartą)

Szczegółowy opis wszystkich korzyści i możliwość założenia jednego z rachunków w ING Banku można znaleźć tutaj.

Meritum Bank

Nieco przemądrzały facet z reklamy, który „poleca” przerzucenie na inny kanał, chyba, że chcesz zarobić na Bilokacie albo dowiedzieć się jak zaoszczędzić na wymianie złotówek na Franki Szwajcarskie lub EURO może nie do końca przekonuje, chociaż sam rachunek e-Kantor wygląda ciekawie.

Pozwala w ramach jednego rachunku dokonywać wymiany na najpopularniejsze waluty, w jakich bierze się kredyty, to jest: EURO, Franki Szwajcarskie, Funty Brytyjskie, Dolary. Meritum Bank zapewnia atrakcyjne, korzystne warunki wymiany walut. Ponadto w odróżnieniu od sprzedaży w innych kantorach online jak każdy rachunek bankowy także i ten objęty jest bankową gwarancją bezpieczeństwa

Poza tym wszystko może być obsługiwane przy pomocy łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej. Więcej na temat oferty Meritum banku znajdziesz tutaj.

Zatem gdzie założyć konto osobiste? O co to całe zamieszanie? Dlaczego banki tak zaciekle walczą? Można łatwo i krótko powiedzieć – o pieniądze. Jednak to nie wszystko. Każdy ktokolwiek coś próbuje sprzedać w Sieci i poza nią walczy o pieniądze. Według mnie banki podobnie jak firmy telekomunikacyjne, świetnie zdają sobie sprawę z tego, że przyjmując jego warunki wiążemy się umową na długie lata a nasz kapitał zasila płynność finansową instytucji, do której wszyscy jego klienci muszą w określonym czasie żywić bardzo duże zaufanie powierzając mu swoje finanse. Klienci w czasie użytkowania konta zdają sobie sprawę z jego faktycznych kosztów ponoszonych w odniesieniu do poszczególnych modeli zasilania rachunku i jego obciążania. Dlatego najważniejsza rzecz na jaką warto zwrócić uwagę zanim damy się skusić, to nie tylko bieżące ale również długofalowe potrzeby i oczekiwania wobec rachunku jaki zakładamy w banku.

Jak dotarliście do tej informacji?