5

ING – Direct: Konto firmowe. Użyteczne i darmowe

Jednym z najpopularniejszych na polskim rynku bankowym produktów dla firm jest ING Direct – rachunek dla firm. Rzeczywiście przeznaczony jest on dla organizacji, małych i dużych – w tym głównie dla: osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółek prawnych i cywilnych, partnerskich i jawnych. Konto to jest również przeznaczone dla wspólnot mieszkaniowych.

Jak głosi reklama konto jest darmowe. Przyjrzyjmy się dokładniej tej DARMOWOŚCI. Oczywiście, jak to zwykle bywa – darmowe jest nie wszystko lecz tylko część usług. Co więcej bezpłatna opcja jest tutaj warunkowa. Jednak zakładając rachunek biznesowy możemy przyjąć, że spełnienie tych warunków nie powinno nastręczać wielkich trudności, bowiem są pośród nich zwyczajne operacje jakich dokonujesz w cyklu miesięcznym prowadząc firmę.

Poniżej podaję skrócone warunki użytkowania Konta Direct dla Firmy:

 • 0 zł za prowadzenie rachunku – dla aktywnych za wyjątkiem wpłat i wypłat dokonywanych w oddziale banku
 • 0 zł za wpłaty we wpłatomatach ING Banku Śląskiego
 • 0 zł za przelewy internetowe dla aktywnych realizowane w PLN na terenie Polski ELIXIR i SORBNET
 • 0 zł za przelewy w PLN do US i ZUS
 • 0 zł za kartę podpiętą do rachunku
 • 0 zł za wypłaty dokonywane z bankomatów ING Banku Śląskiego oraz Planet Cash na terenie kraju

Pełną tabelę opłat można znaleźć tutaj.

Jak pisałem wcześniej, warto powiedzieć kilka słów o tym, co oznacza „dla aktywnych” w powyższych warunkach. Aktywnym użytkownikiem konta jest osoba lub podmiot gospodarczy który co najmniej raz w miesiącu dokona JEDNEJ z poniższych operacji na swoim koncie:

 • Wykona przelew do Urzędu Skarbowego
 • Wykona przelew do ZUS-u
 • Na jego konto wpłynie łącznie co najmniej 2000 zł (tutaj bank wyklucza przelew pomiędzy rachunkami własnymi firmy, co oczywiste)

Wygląda na dość łatwe do spełnienia, prawda? Prowadząc dowolną działalność gospodarczą wydaje się to bardzo proste.

ING Bank Śląski przy okazji po założeniu proponuje kilka skojarzonych produktów i narzędzi, jakie mogą się przydać każdemu biznesowi w codziennym działaniu. Niektóre z nich są wręcz elementarne przy prowadzeniu działalności.

Aplikacja internetowa i mobilna

Być może na nikim już nie robi wrażenia, że bank ją daje. Właściwie każdy nowoczesny bank dostarcza takie rozwiązanie dla swoich klientów. ING Bank Śląski chwali się ponad milionem pobrań ich rozwiązania. Jak każde porządne bankowanie także i tutaj mamy do wyboru różne platformy dla różnych systemów operacyjnych:

Dostępne Karty

Karty debetowe do konta:

 • Karta Visa Business – Zbliżeniowa
  Tutaj nie ma opłat za: wydanie katy, transakcje bezgotówkowe (w tym rzecz jasna zbliżeniowe), transakcje w sklepach zarówno dla ciebie jako przedsiębiorcy jak i twoich pracowników, wpłaty i wypłaty w bankomatach ING Banku Śląskiego. Jeden raz w miesiącu można też darmowo wypłacić gotówkę w bankomatach innych banków. Za kolejne zapłacimy po 2,50.
 • Karta MasterCard Business Premium
  To karta przeznaczona dla właścicieli kont lub kadry kierowniczej w firmie. Podobnie jak dla innych kart za darmo dostaniesz tutaj: wydanie karty, wpłaty we wpłatomatach Banku ING, za wypłaty we wszystkich bankomatach ING Banku Śląskiego i Planet Cash, transakcje bezgotówkowe (np. internetowe płatności kartą), wypłaty gotówki ze sklepów w ramach sieci Cashback, jeden raz miesięcznie we wszystkich pozostałych bankomatach w Polsce – później po 2,50 zł za każdą wypłatę.

VISA – karta kredytowa

ING Bank Śląski proponuje także kartę kredytową VISA dołączoną do rachunku firmowego Direct. Karta ta wydawana jest za darmo. Darmowe są tutaj także transakcje bezgotówkowe. Korzystanie z karty pozwala na wzięcie szybkiego limitu kredytowego od 1000 nawet do 50 000 zł, którego wykorzystanie może być całkiem darmowe o ile zostanie spłacone w czasie do 52 dni od jego zaciągnięcia.

Pieniądze na start

Tak bank określa dwa inne instrumenty finansowe, jakich możesz użyć zakładając tutaj konto bankowe dla firm.
Są nimi:

Leasing na samochód dla przedsiębiorców. Rzeczywiście jest on przeznaczony na dowolne środki trwałe dla firmy czyli:

 • samochody nowe i używane – dostawcze lub osobowe
 • sprzęt budowlany
 • biurowy i operacyjny
 • sprzęt medyczny
 • infrastruktura IT – czyli komputery, drukarki etc.

Tutaj bank proponuje finansowanie do 72 miesięcy. W programie ING Auto zaangażowanie kapitału własnego to 5%.

Linia kredytowa dla przedsiębiorców

Już od pierwszego momentu po założeniu rachunku można otrzymać w ramach linii od 2000 do 10000 zł. Dla sprawdzonych klientów nawet 500 000 zł maksymalnej kwoty w ramach linii, przy czym bank zapewnia, że do 200 000 zł nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Ważne jest również to, że od  niewykorzystanej kwoty bank nie pobiera prowizji. Kredyt ten może być również ubezpieczony jak chodzi o spłatę. Ubezpieczenie jest dobrowolne, za skorzystanie  z niego bank obniży ci marżę na kredyt o 0,5%.

Oczywiście linie kredytowe i leasingi nie są darmowymi produktami choć podpięte są do konta które może być darmowe na zupełnie przyzwoitych warunkach.

Pośród różnych wariantów kont darmowych i płatnych produkt ING Banku Śląskiego oceniam na 5 (bez plusa za płatne bankomaty spoza wskazanych sieci).