4

Jak wyłączyć IKO, czyli moje zmagania z aplikacją mobilną PKO BP

Kilka dni temu chciałem zrobić transakcję online kupując żonie prezent na urodziny. Zwyczajna rzecz, którą robiłem wiele razy. Przechodze sobie przez koszyk w sklepie, zamawiam, potwierdzam i chcę płacić. Aż tu nagle system każe mi podawać jakiś kod IKO… O co chodzi? Widziałem w telewizji reklamy z Szymonem, jak sobie wypłaca kasę z bankomatu bez karty, ale nie miałem pojęcia, że do normalnej transakcji w necie będę potrzebował jakichś aplikacji.

Okazuje się, że IKO jest ważnym narzędziem jeśli masz Konto za ZERO w PKO BP

iko_ikona200x200No dobrze, OK. W końcu trzeba iść z duchem czasu. Żonie się podoba to, co jej chcę kupić, więc instaluję cudo techniki z PKO, bo w tym banku mam konto. Z androidem idzie jak z płatka. Wchodzę do Sklepu Play. Aplikacja zainstalowana każe wymyślać PIN, więc wymyślam. Za 15 minut pani z banku dzwoni do mnie i sobie potwierdzamy wszystko i weryfikujemy moje dane osobowe. Obsługa – w porządku.

Dziękuję ślicznie, odkładam słuchawkę i uruchamiam generowanie kodów w IKO, żeby zapłacić za przedmiot… Wszystko dobrze działa, no to zapłaciłem i chcę wyłączyć program. Hmmmmm. Nie za bardzo wiem, gdzie. No, to nie da się. Szukam w opcjach i wszędzie. Nic. Można się wylogować, ale żeby wyłączyć, to już nie za bardzo. Myślę sobie, że właśnie zostałem wieczystym użytkownikiem aplikacji bez wyłącznika.

iko-main

Pozostaje jedyna opcja  z menedżera aplikacji w androidzie wyłączyć ją na twardo.  Tak właśnie robię.

Wtedy wpada mi do głowy taka myśl, żeby prześledzić wszystkie możliwości IKO i opisać na tym blogu. Pomyślałem, że być może więcej osób zmaga się z takimi banalnymi problemami. Odpalam smartfona i zaczynam testy.

Pierwsza niezbyt oczywista rzecz po zalogowaniu to otwarcie panelu. Na szczęście przy starcie pojawia się informacja odnośnie podstawowych funkcji aplikacji dzięki której dowiaduję się jak się dostać do panelu zarządzania

Chwytam za odsłonkę i odsłaniam panel:

IKO panelRachunki – podgląd stanu rachunków bankowych. Dalej zakładki: SZCEGÓŁY, HISTORIA, BLOKADY. W szczegółach wszystkie podstawowe informacje o rachunku: stan konta, nazwa rachunku, adres oddziału prowadzącego rachunek, wielkkość oprocentowania, data otwarcia, role i dane uczestników rachunku. Dalej historia ostatnich operacji na koncie a także wielkość zablokowanych, nierozliczonych środków.

Przelewy – możliwość wysyłania przelewów do innych osób posiadających aplikację IKO. W tym przypadku wystarczy podać numer telefonu osoby posiadającej IKO w swoim telefonie i natychmiast zrealizować do niej przelew.

Czeki – bardzo fajna funkcja pozwalająca pobierać pieniądze osobie nie posiadającej aplikacji IKO, oczywiście z twojego konta. Można także płacić za dowolne usługi lub towary. Aby użyć czeków trzeba najpierw wejść przez Internet na swoje konto i w zakładce IKO ustalić hasło: czterocyfrowy PIN dla czeków. Osoba której chcesz dać czek musi znać ten PIN. Teraz już tylko w aplikacji generujesz czek – ustalasz kwotę i czas jego ważności. Może to być: 15 minut, 2h, 12h, 24h lub 72h. W tym momencie zadeklarowana przez ciebie kwota jest blokowana na koncie. Jednocześnie generuje się 9-cyfrowy jednorazowy numer czeku IKO, który możesz wysłać osobie nie posiadającej aplikacji np. SMS-em. Od tego momentu osoba jakiej przekazałeś czek może wypłacić z bankomatu kwotę mniejszą lub maksymalnie taką, na jaką wystawiłeś swój czek. Z jednego czeku można skorzystać tylko jeden raz.

Ustawienia – za dużo ustawień nie ma w aplikacji mobilnej IKO. Można jedynie wybrać język polski lub angielski, a także zmienić swój PIN dostępu do aplikacji. Pozostałe ustawienia dotyczące konta w PKO BP znajdziesz po zalogowaniu na stronie internetowej.

Geolokalizacja – trochę rozczarowała mnie ta funkcja bo spodziewałem się, że poprzez integrację z GPS ustalę szybko gdzie jest najbliższy bankomat PKO lub oddział banku. Niestety po jej uruchomieniu pokazuje się standardowo mapa fragmentu Ciechanowa. Można sprawdzić miejsce najbliższego od siebie bankomatu lub sklepu honorującego płatności IKO dopiero korzystając z wyszukiwania i wpisując przynajmniej nazwę miejscowości, gdzie się znajdujesz. Informacje te mozna uzyskać na Google maps lub na liście adresów placówek.

Historia transakcji – działa podobnie jak w serwisie internetowym i obejmuje swoim zakresem cała historię rachunku. Można przeglądać zarówno uznania jak i obciążenia konta w ostatnim czasie, lub przy pomocy małego symbolu lejka wyszukać określony zakres dat.

Historia niefinansowa – dotyczy wyłącznie aplikacji IKO i pokazuje logi aplikacji w zadanym okresie, domyślnie – ostatnie kilka dni. Mozna przy jej pomocy sprawdzić kiedy ostatnio logowałeś się do aplikacji i z jakim skutkiem, a także, kiedy otrzymałeś potwierdzenia wykonywanych transakcji, oczywiście bez szczegółów.

Kontakt – to bardzo ważna zakładka. Zawiera krótki spis najważniejszych telefonów do serwisu telefonicznego IKO, inforlinii, kartolinii, adres email dla IKO. Najważniejszą jednak funkcjonalnością jest możliwość szybkiego zastrzeżenia zagubionej karty debetowej.

Kursy walut – przydatny widget pozwalający szybko podejrzeć bieżące kursy najważniejszych walut oraz ich zmianę od ostatniego kursu.

Wyloguj – tu najwieksze moje zaskoczenie i rozczarowanie, bo spodziewałem się, że po wylogowaniu IKO wyłącza się lub też pozostawia możliwość zdecydowania użytkownikowi czy chce ponownie zalogowac się do aplikacji czy tez ją całkiem opuścić. Niestety programiści aplikacji nie dali tego wyboru. Można tylko się zalogować ponownie. Jak dotąd w celu wyłaczenia IKO posługuję się menedżerem paplikacji w systemie i wymuszam wyłączenie. Mam nadzieję, że w kolejnej aktualizacji pojawi się taka mozliwość.

Ogólnie aplikację IKO oceniam jako przydatną. Bank PKO musi jednak popracować nad szczegółami użytkowymi zwłaszcza dotyczącymi tak podstawowych funkcji jak włacznie i wyłaczanie oraz informacja w samej aplikacji. Stawiam jej ocenę 4 i liczę na poprawę. Na pewno artykuł wstrząśnie programistami, którzy natychmiast zabiorą się do pracy…

Jak dotarliście do tej informacji?