MasterCard – Europejczycy wakacje spędzą blisko domu

Urlopowicze z całej Europy będą w tym roku bardziej skłonni do spędzenia wakacji we własnym kraju, jak wynika z ustaleń MasterCard dotyczących trendów w wyjazdach wypoczynkowych, opartych na badaniu Euromonitor. Pokazują one, że w 2014 roku nastąpi ponad dwukrotny (114%) wzrost liczby Europejczyków spędzających wakacje w swoim kraju. Przewidywana liczba 1,14 mld urlopów spędzonych w pobliżu miejsca zamieszkania sugeruje, że Europejczycy będą wybierać dobrze sobie znane okolice, szukając sposobów na jak najlepsze wykorzystanie czasu wolnego. Największy odsetek osób, które zrezygnują z wypoczynku za granicą, jest wśród Francuzów, zaś kolejne miejsca zajmują obywatele takich państw jak Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Ukraina.

Analiza przyzwyczajeń wakacyjnych przeprowadzona przez MasterCard pokazuje, że Europejczycy chętnie wybierają wakacje we własnym kraju. Podobne wnioski płyną z lutowego badania Komisji Europejskiej. Wynika z niego, że w 2013 roku 42% Europejczyków spędziło główną część swojego urlopu we własnym kraju, a tylko 19% wybrało się poza Unię Europejską[1].

W raporcie Komisji stwierdzono także, że Europejczycy już na etapie planowania podróży poszukują tego, co znajome i pewne: ponad połowa (56%) twierdzi, że największe znaczenie mają dla nich rekomendacje od krewnych, przyjaciół i znajomych. Przy wybieraniu wakacyjnych kierunków stawiamy na miejsca, które zagwarantują nam komfort i brak niemiłych niespodzianek: w 2013 roku niemal połowa (46%) Europejczyków wybrała urlop na plaży zamiast aktywniejszej formy wypoczynku.

Wiedząc, jak wiele Europa ma do zaoferowania, trudno dziwić się, że urlopowicze decydują się na pozostanie we własnych krajach. Europejczycy zdają się unikać niepokoju związanego z opuszczeniem swojej strefy komfortu i skłaniają się ku bliższemu poznaniu swojego najbliższego otoczenia. Jednak bez względu na to, jak daleko wyjeżdżamy na zasłużoną przerwę wakacyjną, poznawanie nowych miejsc i poszerzanie horyzontów nie muszą być stresującymi doświadczeniami – stwierdził Javier Perez, prezes MasterCard Europe w odniesieniu do trendów urlopowych na 2014 rok.

MasterCard_logoFakt, że Europejczycy chcą czuć się bezpiecznie podczas podróży – czy to odpoczywając na plaży, czy wspinając się po górach – pokazuje, że potrzebujemy solidnego i bezpiecznego towarzysza podróży – dodał Javier Perez.

Oto kilka podstawowych rad od MasterCard, których przestrzeganie zapewni bezproblemowy przebieg podróży i bezpieczeństwo środków finansowych w drodze:

  • Spróbuj nowych sposobów płatności. Zabieranie ze sobą dużych kwot w gotówce może nieść ze sobą ryzyko. Bezgotówkowe sposoby płatności, w tym mobilne i zbliżeniowe, ułatwiają życie w podroży
  • Korzystaj ze wszystkich możliwości, które daje Ci karta płatnicza. Poznaj usługi objęte posiadaną kartą, np. związane z bezpieczeństwem, podróżowaniem i wypoczynkiem, które uczynią Twój wyjazd jeszcze bardziej atrakcyjnym.
  • Poinformuj bank. Poinformuj swój bank lub instytucję finansową dokąd się wybierasz, aby szybciej uzyskać pomoc w razie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności.
  • Bądź przygotowany/a. Sporządź listę kart, które zabierzesz ze sobą i zapisz w telefonie numer, pod który należy zadzwonić, jeśli zajdzie potrzeba zablokowania karty.
  • Przywieź bezcenne wrażenia.

Bez względu na to, czy spędzasz wakacje w kraju, czy wyjeżdżasz za granicę, zajrzyj na stronę www.priceless.com, wyszukaj specjalne oferty i wskazówki, dzięki którym Twój wyjazd będzie jeszcze bardziej udany.

Źródło: headlines.pl / komunikat prasowy