Naucz dziecko zarządzać pieniędzmi

Człowiek uczy się większości zachowań, które przydają mu się w dorosłym życiu bezpośrednio od rodziców i praktycznie od najmłodszych lat. Jedną z takich wyuczonych postaw jest podejście do pieniądza, jako wartości, do sposobów postępowania z pieniędzmi, wreszcie szacunku do własnych postanowień odnośnie oszczędzania. Kolejną ważną umiejętnością jest obserwacja, co konkretnie dzieje się z odkładanymi pieniędzmi. Jak radzi Joanna Chochowska z Expander.pl w przypadku nauki małego dziecka najlepiej sprawdza się stara dobra skarbonka. Można oczywiście poza zwykłym odkładaniem pieniędzy naliczać przy pomocy excela odsetki i sukcesywnie dokładać je do puli odkładanych kwot.

Dzięki takiemu postępowaniu małe dziecko ma możliwość zrozumienia idei odkładania pieniędzy, a także może zrozumieć działanie procentu składanego. Jak zapewnia autorka poprzez obserwację dziecko dość skutecznie powinno przyswoić reguły panujące w banku i zasady jego funkcjonowania, co z pewnością przyda mu się w dorosłym życiu.

Najprostszym produktem bankowym dla nieco starszych dzieci może być konto osobiste z dołączoną do niego karta płatniczą. Przy takim rozwiązaniu możesz przekazywać kieszonkowe bezpośrednio na konto dziecka. Wszystkie transakcje na koncie dziecka są rejestrowane, dzięki czemu masz stały nadzór nad tym, kiedy i na co dziecko wydaje swoje kieszonkowe. Nie tyle chodzi tu o pilnowanie proporcji pomiędzy oszczędnością a rozrzutnością naszych pociech. Tego muszą nauczyć się same. Nadzór sprawia, że łatwo możesz sprawdzić czy dziecko nie wydaje funduszy na rzeczy, których kupować mu nie wolno.

Poza takimi prostymi rozwiązaniami autorka wspomina również o karcie pre-paid. Od zwykłych kart płatniczych odróżnia je brak możliwości zaciągnięcia na nich debetu. Karty przedpłacone są dobrym rozwiązaniem, kiedy dziecko wyjeżdża na wakacje (np. na obóz, kolonie) i samo musi sobie poradzić z wydatkami. W nagłych przypadkach rodzic może doładować dziecku kartę pre-paid dodatkowymi środkami.

Dorastające nastolatki mają także możliwość założenia konta młodzieżowego, które w sposób bardziej bezpośredni może je nauczyć zarządzania finansami, ucząc odpowiedzialności i oszczędności.

Źródło: Expander.pl / Joanna Chochowska