6

Private banking z Noble Bank – zacznij od konta oszczędnościowego

Noble Bank przedstawia się, jako jedyny w Polsce bank specjalizujący się w private banking, czyli usługach zindywidualizowanych dla potrzeb zamożnego klienta. Według powszechnej definicji z private banking na świecie korzystają klienci dysponujący majątkiem powyżej miliona dolarów. Nie przeszkadza to jednak Noble Bankowi w drobnej modyfikacji tej definicji i zaproponowaniu polskiemu, nieco mniej zamożnemu klientowi, kilku bardzo ciekawych produktów bankowych. Przyjrzyjmy się ich kilku głównym możliwościom.

noble_bank_lady

Podstawową usługą dla chętnych na private banking oferowany przez Noble Bank jest konto oszczędnościowe. Oszczędnościowy rachunek osobisty, który zakładasz w tym banku pozornie nie różni się niczym szczególnym od ofert konkurencji, jednak posiada kilka zasadniczych zalet.

 • oprocentowanie na rachunku opiera się o rynkowe stawki bazowe
 • może być prowadzony zarówno w PLN jak i w walutach USD albo EUR
 • jako klient masz łatwy i nieskrępowany dostęp do swoich zasobów

Lokaty bankowe

Pośród bardziej efektywnych metod oszczędzania zgodnie z ideą private bankingu proponowaną przez Noble Bank jest pakiet lokat bakowych. Wśród nich wysoko ceniona przez klientów „Lokata na Otwarcie”. To już trzecia edycja tego produktu dostępna tylko dla nowych posiadaczy konta osobistego Noble Banku. Bank oferuje oprocentowanie 4,75% w skali roku dla tej lokaty o ile deponowana kwota zawiera się w przedziale 50 000 do 100 000 zł. Jest to produkt samodzielny, niewymagający zakupu innego produktu inwestycyjnego. Lokatę może założyć każdy, kto dotychczas nie posiadał produktów w Noble Banku. Ważna informacja: jeżeli się zdecydujesz, możesz otworzyć tylko jedną Lokatę na Otwarcie.

Poza tym sztandarowym produktem inwestycyjnym Noble bank proponuje jeszcze szereg innych lokat, wśród nich prawdziwe perełki private bankingu jak:

 • 36 miesięczna Lokata z Harleyem z oprocentowaniem sięgającym 4,35% (do każdej lokaty założonej w okresie promocji bank przygotował upominek w postaci motocykla Harley Davidson Iron 883
 • Lokata Rentierska Gold IX (36 miesięczna) z oprocentowaniem 4,05% w skali roku
 • Lokata Rentierska Silver IX (36 miesięczna) z oprocentowaniem 3,8% w skali roku
  obie powyższe lokaty pozwalają na wypłacanie odsetek w cyklu miesięcnym przez czały czas trwania depozytu

Ponadto Noble Bank proponuje inne atrakcyjne lokaty wśród nich lokata Komfortowa (3,2%), Elastyczna (4,05%), Lokaty terminowe walutowe, czy Lokata Portfelowa (1,9%)

Lokaty strukturyzowane

Jeszcze bardziej aktywną, ale wciąż stabilną i bezpieczną formą lokowania pieniędzy w Noble Banku są tak zwane lokaty strukturyzowane. Bank określa je mianem zaawansowanej inżynierii inwestycyjnej. Mechanizm finansowy zastosowany w tych lokatach polega na połączeniu kilku instrumentów finansowych, jakimi są na przykład lokaty o wysokim oprocentowaniu powiązane z opcjami na indeksy giełdowe. Dostęp do tych ostatnich dla zwykłego klienta indywidualnego jest utrudniony, tymczasem bank może z nich korzystać także w powiązaniu ze specjalnymi opcjami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu inwestując pieniądze w te instrumenty masz stuprocentową gwarancję zainwestowanej sumy wraz z korzyściami podatkowymi.

Zachęcająca w przypadku tego produktu z całego pakietu prywatnej bankowości jest stosunkowo niska minimalna kwota składki na poziomie 5 000 zł.

Fundusze inwestycyjne

Dla osób, które nie mają czasu lub chęci samodzielnie inwestować środków w najbardziej aktywne instrumenty giełdowe Noble Bank przygotował również możliwość skorzystania z funduszy inwestycyjnych.  Z oferty tej może skorzystać zarówno sobą fizyczna jak i osoba prawna. Dla jej uruchomienia trzeba otworzyć rejestr w wybranym funduszu inwestycyjnym. Wpłaty możesz dokonywać jednorazowo lub cyklicznie zasilać swój fundusz wykupując jednostki uczestnictwa.

Noble Bank w połączniu z Noble Securities S.A. proponuje następujące fundusze inwestycyjne:

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Noble Funds S.A.

W ofercie tej są dwa fundusze:
Noble Funds FIO składający się z podfunduszy:

 • Noble Fund Skarbowy
 • Noble Fund Stabilnego Wzrostu Plus
 • Noble Fund Mieszany
 • Noble Fund Timingowy
 • Noble Fund Global Return
 • Noble Fund Akcji
 • Noble Fund Małych i Średnich Spółek

Noble Fund SFIO  w skład którego wchodzi

 • Noble Fund Africa

Trzeba pamiętać, że uczestnictwo w funduszach inwestycyjnych daje potencjalnie znacznie większe możliwości osiągnięcia konkretnych kilkudziesięcioprocentowych zysków, ale wiąże się też z ryzykiem straty części kapitału. Dlatego produkty te polecam bardzo świadomym inwestorom, którzy potrzebują dopełnienia bardzo atrakcyjnej oferty oszczędnościowej przygotowanej przez Noble Bank.

Jako podsumowanie muszę przyznać, że private banking po polsku w wykonaniu Noble Banku wygląda bardzo zachęcająco dla osób z dużym kapitałem, które chcą skutecznie pomnażać swoje dochody dysponując jednocześnie bardzo efektywnymi instrumentami finansowymi, mając pełny dostęp i kontrolę nad własnymi zasobami. Stawiam temu rachunkowi z czystym sumieniem ocenę 6.