Przed świętami uważaj na portfel

Okres przedświąteczny, to czas kiedy tłumnie odwiedzamy supermarkety. Expander zwraca jednak uwagę, aby w przedświątecznym zabieganiu nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jeśli pozwolimy sobie ukraść portfel, to zapewne stracimy nie tylko znajdującą się w nim gotówkę. Często mamy tam również dokumenty, które mogą posłużyć do zaciągnięcia kredytu na nasze dane, czy kartę zbliżeniowa, z której można korzystać nawet nie znając PINu, co spowoduje wyczyszczenie naszego konta osobistego.

Ostatnie dni przed światami, to nie tylko czas wzmożonych obrotów w sklepach, ale także moment, kiedy przestępcy mają najwięcej okazji do tego, aby nas okraść. Nierzadko sami im bowiem takie okazje stwarzamy. W zabieganiu zapominamy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet jeśli nie noszą przy sobie dużej ilości gotówki, to utrata portfela może być bardzo kosztowna. Co prawda kradzież pieniędzy z karty płatnicze jest znacznie trudniejsza niż gotówki. Nie jest jednak niemożliwa. Wiele osób posiada już bowiem karty zbliżeniowe, którymi za zakupy poniżej 50 zł można płacić bez podawania PINu. Jeśli przestępca wykona wiele takich niewielkich płatności, to może nam istotnie zaszkodzić.

Dodatkowo wiele osób płacąc kartą wprowadza PIN w taki sposób, że łatwo można go podejrzeć. Zapominamy, że osoba stojąca za nami w kolejce do kasy może być złodziejem lub z nim współpracować. Dokonując płatności zawsze warto więc wprowadzać PIN w taki sposób, aby osoby znajdujące się w pobliżu nie widziały wybieranych przez nas cyfr. Najlepiej wyrobić sobie nawyk zasłaniania ręką lub portfelem klawiatury, na której je wstukujemy.

Poza gotówką i kartami mamy w portfelu jeszcze jedną cenną dla przestępców rzecz – dokument tożsamości. Dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport mogą posłużyć do zaciągnięcia kredytu na nasze dane. Jeśli tak się stanie to niestety czaka nas bardzo dużo kłopotów. Udowodnienie, że to nie my podpisaliśmy umowę kredytową jest bowiem czasochłonne i  skomplikowane.

W natłoku przedświątecznych zajęć warto więc zachować ostrożność. Jeśli już zdarzy się, że zgubimy portfel lub zostanie on na skradziony  należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i zastrzec nie tylko karty, ale również dokument tożsamości. Wtedy seria i numer np. dowodu osobistego zostaną wprowadzone do międzybankowej bazy dokumentów zastrzeżonych. Dzięki temu wszystkie banki będą wiedziały, że osoba posługująca się tym dokumentem może być oszustem.

Jeśli przestępcy zdążą wykonać nasza karta jakieś operacje przed jej zastrzeżeniem, to należy złościć w banku reklamację. W wielu przypadkach banki oddają klientom wszystkie utracone w ten sposób pieniądze, aby utrzymać z nimi dobre relacje i aby czuli się oni bezpiecznie. Niestety nie wszystkie postępują w ten sposób, więc zawsze należy zachować czujność i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Źródło: Expander.pl / Jarosław Sadowski