5

Rozsądne konto osobiste i oszczędnościowe

Alior Bank

Pośród wielu ofert bankowych kont osobistych na szczególną uwagę zasługuje Konto Rozsądne w Alior Banku. Bank reklamuje je jako przykład współczesnej sztuki oszczędzania. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj połączenie klasycznego ROR-u wraz z aktywnym mechanizmem oszczędnościowym. Dla osób zdecydowanych na przejście ze swoimi wpływami do tego konta bank przygotował ofertę 5% zwrotu wydatków na żywność i zakupy w hipermarketach.

Oczywiście, co stało się standardem, konto jest darmowe, podobnie jak wypłaty z bankomatów w Polsce i poza granicami kraju. To samo dotyczy przelewów z konta oraz zleceń stałych. Alior Bank oferuje specjalne przywileje tylko osobom, które przeniosą swoje miesięczne wpływy, czyli wypłatę, emeryturę, stypendium studenckie lub uczniowskie do obsługi w ramach Konta Rozsądnego.

Przyjrzyjmy się najważniejszym szczegółom konta:

  • 5% zwrotu od zakupów w hipermarketach, supermarketach oraz sklepach spożywczych
  • 0 zł za prowadzenie rachunku
  • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą
  • 0 zł za krajowe przelewy internetowe (w PLN)
  • natychmiastowe przelwey do innych banków
  • za kartę płatniczą bank potrąca 5 zł/miesiąc
  • odnawialny limit na koncie do 10 000 zł

Wszystkie te warunki są dla osób które przeniosą swoje wpływy na Konto Rozsądne.

Dla tych, którzy swoje wpływy pozostawią poza kontem opłata za prowadzenie rachunku to 8 zł/miesiąc plus dodatkowe 4 zł za utrzymanie karty. Warto więc rozważyć przeniesienie do Alior Banku swojej obsługi konta w całości. Tym bardziej że metoda na przeniesienie rachunku jest z punktu widzenia klienta bardzo prosta.

Wystarczy podpisać wniosek o przeniesienie rachunku, usług płatniczych oraz pełnomocnictwo. Pozostałe czynności związane z przeniesieniem konta wykonuje bank, oczywiście nieodpłatnie. W końcu też ma w tym interes…

Zastanawiałem się długo przed publikacją tego artykułu, czy należy tę ofertę uznać za atrakcyjną. Bo z jednej strony można otrzymać gratyfikację za zrobione zakupy z konta, co brzmi zachęcająco. Z drugiej zaś trzeba przenieść wpływy na ten rachunek, czyli mówiąc krótko uczynić z konta Rozsądnego swój główny ROR. No tak, ale nie ma nic za darmo – skoro Bank decyduje się oddawać część swojego zysku z postaci zwrotu za zakupy to trudno się dziwić że chce coś w zamian.

Jednocześnie dobrze wygląda też możliwość uzyskaaniaa limitu odnawialnego do wysokości aż 100 tysięcy złotych.

Tym bardziej, że jednocześnie bank zwalnia ze wszystkich opłat dotyczących utrzymania oraz operacji prowadzonych w ramach rachunku. Jeśli spojrzeć całościowo na tę ofertę można uznać że zdecydowanie jest ona bardzo korzystna z puntu widzenia klienta.