Usługi bankowe przydatne na majówce

Szukając w ostatniej chwili noclegu na majówkę warto skorzystać z usługi concierge dodawanej bezpłatnie do kont osobistych czy kart kredytowych. Działa ona jak osobisty asystent, który może pomóc w organizacji różnego rodzaju usług np. zaplanować podróż, zarezerwować noclegi czy bilety. Expander zachęca również do korzystania w długi weekend z usługi CashBack, a jeśli wybieramy się za granicę, z rachunku walutowego.

Cześć Polaków już rozpoczęła majówkę, ale wielu dopiero 1 maja rozpoczyna długi weekend. Jeśli w ostatniej chwili zdecydujemy się, że chcielibyśmy ten czas spędzić poza domem, to niestety nie będzie nam łatwo znaleźć nocleg. Nie jest to oczywiście niemożliwe, ale zapewne będzie wymagało sporo zachodu. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy. Wiele osób posiadających rachunek bankowy lub kartę kredytową może za darmo korzystać z usługi o nazwie concierge.

Concierge, czyli osobisty asystent
Concierge to zwykle specjalna infolinia, na której pracują osoby spełniające rolę podobną do asystenta. Można zadzwonić na taką infolinię i poprosić np. o znalezienie miejsc w hotelu w mieście, do którego chcemy się wybrać. Możemy też poprosić o wyszukanie i rezerwację biletów lotniczych czy w pociągu. Dobry concierge potrafi też załatwić rzeczy, które teoretycznie są niedostępne np. bilety na spektakl w teatrze czy koncert, które już dawno zostały wyprzedane.

Trzeba jednak dodać, że w tej usłudze bezpłatne jest samo organizowanie. Asystent wyszuka nam np. w którym hotelu zostały wolne miejsca, ale za pobyt będziemy oczywiście musieli zapłacić. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby poprosić o wyszukanie tylko ofert mieszczących się w określonej przez siebie cenie.

CashBack – wypłata gotówki w sklepie
Inna usługa bankowa, która może być bardzo przydatna na majówce to CashBack. Będąc po raz pierwszy w danym miejscu możemy mieć problem ze znalezieniem bezprowizyjnego bankomatu. Tymczasem za skorzystanie z obcego nierzadko trzeba słono zapłacić. W takiej sytuacji lepiej wypłacić gotówkę w sklepie poprzez usługę CashBack. Znacznie łatwej jest znaleźć sklep akceptujący płatności kartami niż bankomat. Po drugie  zwykle korzystanie z CashBack jest bezpłatne. Jeśli opłata jest naliczana to jest bardzo niska, wynosi nie więcej niż 1 zł.

Gdy będziemy chcieli skorzystać z tej usługi warto jednak pamiętać, że nie wystarczy poprosić w sklepie o dokonanie wypłaty. Warunkiem  jest, że musimy coś kupić. Na szczęście jednak cena kupowanego przedniemu może być niższa niż kwota jaką chcemy wypłacić. Można więc kupić np. gazetę za 1 zł i przy okazji dokonać wypłaty np. 100 zł. Jedynym ograniczeniem jest to, że wypłacana kwota nie może być wyższa niż 200 zł. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykonać kilka takich wypłat.

Konto walutowe – zaoszczędzić na przeliczeniach kursowych 
Jeśli majówkę planujemy spędzić za granicą, to warto pamiętać, że zwykle banki stosują niekorzystne kursy do przeliczania płatności  wykonanych w walucie obcej. Szczególnie nie opłaca się dokonywać płatności w walutach innych niż euro. Wtedy bowiem oprócz przeliczenia po nieatrakcyjnym kursie możemy zapłacić jeszcze prowizję wynoszącą ok. 2% wartości transakcji.

Tych kosztów można uniknąć kupując walutę w kantorze. Zabieranie za sobą dużej ilości waluty w gotówce nie jest jednak zbyt bezpieczne. Istnieje jednak inny sposób na pominięcie bankowych kursów. Wystarczy otworzyć sobie rachunek w walucie obcej i wyrobić do niego kartę. Wtedy walutę możemy kupić tam gdzie jest tania – w kantorze internetowym lub tradycyjnym. Takie rachunki banki otwierają jednak tylko w popularnych walutach jak np. euro, dolarach, funtach brytyjskich, czy frankach szwajcarskich. W przypadku innych walut (np. funt egipski, lew bułgarski) zwykle najbardziej opłaca się kupić w Polsce euro (czasami dolary) i na miejscu wymienić je na lokalną walutę.

Źródło: Expander.pl / Jarosław Sadowski